دیدن تلویزیون برای کودکان، ساعت‌های تماشا

[ad_1]

شهرزاد: در اینجا بعضی از روش‌های تجربی برای پربارتر کردن استفاده از تلویزیون در منزل را برای شما بازگو میکنیم.

 

 

 

ساعت‌های تماشای تلویزیون را محدود کنید

 

 • اتاقی را که تلویزیون در آن قرار دارد، با وسایل سرگرم‌کننده دیگر مانند کتاب، مجلات کودکان، اسباب‌بازی یا پازل پر کنید. این کار، کودک شما ر
 • تشویق میکند تا با شیوه‌های دیگر به جز تلویزیون، خود را سرگرم کند.
 • تلویزیون را از اتاق کودکتان خارج کنید
 • هنگام صرف وعده‌های غذایی، تلویزیون را خاموش کنید.
 • به کودکان اجازه ندهید هنگام انجام تکالیف مدرسه، تلویزیون ببینند.
 • با تلویزیون، مانند یک امتیاز رفتار کنید که کودکان باید آن را به دست آورند، نه مانند حقی برای آن‌ها. به کودک خود بگویید که تنها پس از اتمام تکالیف و وظایف روزانه خود، میتواند تلویزیون تماشا کند.

 

 

تماشای تلویزیون را در یکی از روزهای هفته ممنوع کنید

 

تکالیف مدرسه، فعالیت‌های ورزشی و مسئولیت‌های شغلی، پیدا کردن زمانی برای گذراندن با خانواده را در طول هفته سخت میکند. نمایش‌های روزانه تلویزیون را برای آخر هفته‌ها ضبط کنید. در این صورت شما، در طول هفته، مدت زمان بیش‌تری برای باهم بودن، غذا خوردن، بازی کردن، فعالیت‌های فیزیکی و مطالعه خواهید داشت.

 

با محدود کردن زمان تماشای تلویزیون برای خود، الگوی خوبی برای کودکان باشید

 

فهرست برنامه‌های تلویزیون را از قبل کنترل کنید و برنامه‌هایی را پیدا کنید که میتوانید با خانواده تماشا کنید. برنامه‌هایی را که خشن نیستند و باعث پیشرفت می‌شوند، در نظر بگیرید تا باعث تقویت ارزش‌های خانوادگی شما شوند. برنامه‌هایی را انتخاب کنید که انگیزه عادت‌هایی مانند تحصیل کردن و مطالعه را پرورش دهند.

قبل از آن‌که کودکانتان برنامه‌ای را تماشا کنند، شما آن برنامه را ببینید.

برای دیدن برنامه‌هایی که تمام افراد خانه با آن موافق هستند، جدول زمان‌بندی بنویسید.

برنامه‌ را جایی در خانه نصب کنید که در معرض دید همه باشد، مثلا روی یخچال، تا همه بدانند که چه برنامه‌ای مناسب است و زمان پخش آن، چه موقع است. هنگامیکه برنامه مورد نظر تمام شد، حتما تلویزیون را خاموش کنید و از عوض کردن شبکه‌ها برای پیدا کردن برنامه جالب دیگر بپرهیزید.

 

 

با کودکتان تلویزیون تماشا کنید

 

 • اگر وقت کافی برای تماشای کل برنامه با کودکتان را ندارید، چند دقیقه اول را تماشا کنید و میزان بلندی صدا و مناسب بودن برنامه را بسنجید. سپس، چند بار در طول برنامه، کودکتان را کنترل کنید.
 • در مورد برنامه‌ای که کودکتان تماشا میکند، با او صحبت کنید و نظرتان را درباره عقاید و ارزش‌های خود، با او در میان بگذارید.
 • اگر صحنه‌ای دیدید که مورد تأیید شما نبود، تلویزیون را خاموش کنید و از کودکتان سئوال‌هایی بپرسید، مانند: “به نظر تو، جنگیدن آن مردها، خوب بود؟”، “چه کارهای دیگری میتوانستند انجام دهند؟”، “اگر تو بودی، چه میکردی؟” یا “در مورد کار نوجوانان در آن جشن چه فکری میکنی؟”، “به نظر تو، کارشان درست بود؟”
 • اگر در یکی از برنامه‌های تلویزیونی، با فردی بدرفتاری شد و یا فردی قربانی تبعیض شد، با کودکتان در این‌باره صحبت کنید که چرا تساوی در رفتار برای تمام افراد، بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های آن‌ها، اهمیت دارد. میتوانید از تلویزیون برای توضیح موقعیت‌های پیچیده و یا بروز احساسات خود درباره موضوعات مشکل مثل عشق، مواد مخدر، الکل، سیگار، شغل، زندگی خانوادگی و … استفاده کنید.
 • به کودک خود آموزش دهید درباره چیزهایی که در تلویزیون میبیند و میشنود، سئوال کند.

با دکتر کودکتان، والدین کودکان دیگر و معلم کودکتان درباره سیاست‌های آن‌ها در استفاده از تلویزیون و هم‌چنین، درباره برنامه‌های کودکان که آن‌ها پیشنهاد میکنند، صحبت و بحث کنید.

 

 

سرگرمی های جایگزین به کودکان خود پیشنهاد دهید.

 

 اگر کودک شما میل دارد تلویزیون تماشا کند، ولی شما تمایلی به این کار ندارید، به او پیشنهاد دهید قایم باشک بازی کند، کاردستی بسازد یا بیرون از منزل بازی کند. امکانات تفریحی بدون تلویزیون، بسیار فراوان هستند. پس، تلویزیون را خاموش کنید و از زمانی که میتوانید با کودک دلبند خود بگذرانید، لذت ببرید.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *