چگونه فرزندی شاد داشته باشیم؟ (قسمت اول)

[ad_1]

نی نی بان: چیزی که کودکان را شاد می‌کند ممکن است شما را شگفت‌زده کند. کارشناسان رشد کودک که روی این موضوع کار کرده‌اند، می‌گویند که شادی کودکان با چیزی که شما به آن‌ها می‌دهید، مثل بسته‌های زیبای کادو، به‌وجود نمی‌آید. ادوارد هالول، روان‌پزشک و نویسنده کتاب دوران کودکی از شادی بزرگسالان ریشه می‌گیرد می‌گوید: «شادی نشانه‌ای درونی است نه بیرونی.»

 

خبر خوش این است که شما مجبور نیستید یک روان‌شناس کودک باشید تا به این موضوع پی ببرید. با صبر و حوصله هر مادر و پدری می‌تواند راه‌های شاد بودن و شاد کردن کودک را بیاموزد.

 

 

1. نشانه‌ها را بخوانید

 

زمانی که کودک شما نوزاد یا نوپا بود، احساس خوبی داشتید زیرا قادر بودید شادی یا ناراحتی او را تشخیص دهید. او می‌خندید وقتی شما به خانه می‌آمدید یا ناراحت بود وقتی اسباب‌بازی‌اش را گم می‌کرد.

 

حال او بزرگ‌تر شده و احساساتش پیچیده‌تر است. توانایی او برای کنترل آن‌ها نیز بیشتر شده اما هنوز درک نشانه‌های بیرونی برای شما سخت نیست. یک کودک شاد می‌خندد، بازی و شیطنت می‌کند، با کودکان دیگر ارتباط برقرار می‌کند و برای این کارها احتیاجی به محرک ندارد. نشانه‌های یک کودک غمگین نیز واضح است. کودک «گوشه‌گیر، ساکت، کم‌غذا است و با کودکان دیگر ارتباط برقرار نمی‌کند، بازی نمی‌کند، سوال نمی‌پرسد، نمی‌خندد و کم حرف می‌زند.»

 

اگر کودک شما به طور طبیعی خجالتی و دورن‌گراست، نمی‌خندد و ارتباط کافی برقرار نمی‌کند، به این معنی نیست که او غمگین است. خجالتی بودن با ناراحتی یکی نیست. شما باید برای خواندن نشانه‌ها بیشتر تلاش کنید. نسبت به هر تغییر بزرگی در رفتار کودک خود هوشیار باشید- اگر ترسو یا گوشه‌گیر شد- ممکن است نشان از مشکلی باشد که باید به آن توجه کرد.

 

پل سی هولینجر، پروفسور روان‌پزشک در مرکز پزشکی راش در شیکاگو، از 9 نشانه صحبت می‌کند که کودکان برای انتقال احساسات‌شان از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید این نشانه‌ها را در کودکان بزرگ‌تر نیز بیابید. دو مورد از نشانه‌ها «علاقه» و «لذت» است که جزو احساسات مثبت‌اند در حالی که نشانه‌های «اندوه»، «عصبانیت» و «ترس» جزو احساسات منفی هستند.

 

شاید کودک شما با روش خودش مشکلاتش را به شما نشان می‌دهد. بعضی از آن‌ها ممکن است گوشه‌گیر شوند، بعضی‌ها لجبازی کنند و بعضی دیگر عصبی باشند. هرچه شما با خلق و خوی کودک‌تان بیشتر آشنا شوید، بهتر می‌توانید نشانه‌هایی را که ثابت می‌کند چیزی در جهان او اشتباه است بیابید.

 

2. اتاقی برای شادی او فراهم کنید

 

کودکان باید بدانند که شادترین لحظه‌های آنان با شما حاصل خواهد شد. این اولین قدم برای داشتن کودکی شاد است. با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و بازی کنید. اگر شما با آن‌ها شاد باشید، آن‌ها نیز شاد خواهند بود، و مطمئنا این راه آینده کودک شما را تضمین خواهد کرد.

 

بازی شادی می‌آورد و مهارت‌های کودک را نیز افزایش می‌دهد که برای شادی او ضروری است. بازی‌های بدون قانون و ساختار به کودک اجازه می‌دهد تا کشف کند به چه چیزی علاقه دارد- با جعبه‌هایش شهر درست کند و به حیوانات‌اش ریاضی یاد دهد- و این علاقه‌ گاهی تا آخر عمر نیز ادامه می‌یابد. بازی به معنی درس‌های پس از مدرسه، ورزش‌های منظم و دیگر فعالیت‌های «برنامه‌ریزی‌شده» نیست. بازی زمانی است که او کشف، اختراع و رویابافی می‌کند.

 

3. به او کمک کنید تا استعدادهایش را پرورش دهد

 

مردمان شاد اغلب آن‌هایی هستند که در یک مهارت تسلط دارند. برای مثال زمانی که کودک شما تمرین دوچرخه‌سواری می‌کند، باعث می‌شود که از اشتباهات‌اش عبرت بگیرد، نظم و پشتکار بیاموزد، سپس لذت موفقیت را پس از آن همه تلاش تجربه کند.

 

او هم‌چنین از دیگران پاداش دریافت می‌کند و مهم‌تر از همه می‌فهمد که بر زندگی خود کنترل دارد: اگر او برای انجام کاری تلاش کند، از نتیجه‌اش خشنود خواهد شد. کارشناسان می‌گویند چنین تلاشی- چه کوچک باشد چه بزرگ- به کودک اعتماد به نفس می‌دهد. کودکان نیز مانند بزرگسالان احتیاج  دارند تا علایق خود را دنبال کنند، در غیر این صورت از موفقیت‌شان خوشحال نخواهند شد.

 

4. به خاطر بسپارید: بدنی سالم مساوی است با کودکانی شاد

 

خواب کافی، ورزش و برنامه غذایی سالم برای رفاه هر شخص، به‌خصوص کودکان، ضروری است. در زمینه ورزش، احتیاجی نیست کودک شما عضو تیم فوتبال باشد. تنها دویدن در فضای باز در روحیه او تاثیر خواهد گذاشت. به احتیاج کودک خود به فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده نیز توجه کنید. در حالی که بعضی از کودکان بی‌قید هستند، بعضی دیگر برای پیشرفت و شاد بودن احتیاج به برنامه دارند. در این صورت بهتر است آن‌ها را از آنچه قرار است انجام دهند، آگاه کنید.

 

ممکن است رابطه‌ای میان کودک شما و غذایی خاص توجه شما را به خود جلب کرده باشد. تعدادی از خانواده‌ها به این نتیجه رسیده‌اند در حالی که شکر می‌تواند انرژی کودک‌شان را افزایش دهد، به همان اندازه نیز وقتی که تاثیرش از بین رفت، می‌تواند انرژی او را کاهش دهد. حساسیت‌های غذایی ممکن است در رفتار و زندگی کودک شما نقش مهمی داشته باشند، بنابراین به آن توجه کنید.

 

5. به آن‌ها اجازه دهید تا با مشکلات مبارزه کنند

 

شما نباید به هدف بزرگ کردن کودکی شاد، همه چیز را رها کنید تا تنها شرایط بهتری برای او به‌وجود آورید. در حقیقت کاری ماسیا-وارمر، روان‌پزشک کودک و دستیار مدیر در موسسه اختلالات عصبی در دانشگاه پزشکی نیویورک این رفتار را اشتباهی بزرگ در والدین می‌خواند.

 

او می‌گوید: «والدین همیشه سعی می‌کنند زندگی شادی برای کودکان‌شان فراهم کنند، اما این درست نیست. دائم در زندگی آن‌ها دخالت و برای بهتر شدن‌اش تلاش نکنید. کودکان باید بتوانند تا حدی ناراحتی را تحمل کنند. به آن‌ها اجازه دهید تا با مشکلات مبارزه و خودشان راه درست را انتخاب کنند. این باعث می‌شود قدرت تحمل آن‌ها نیز افزایش یابد.»

 

به‌دست آوردن تجربه در کودکان، حتی اگر دشوار و ناراحت‌کننده باشد، قدرت درونی‌ آن‌ها را افزایش می‌دهد و این منجر به شادی می‌شود. حتی به خزیدن یک کودک 7 ماهه یا درگیری یک کودک 7 ساله با مساله ریاضی کمک نکنید، بگذارید کودک خود با آن دست و پنجه نرم کند. در این صورت او در آینده ساده‌تر مشکلاتش را حل خواهد کرد و به موفقیت دست خواهد یافت.

 

کودکان یاد می‌گیرند که مهم نیست چه اتفاقی ‌افتاده، آنچه مهم است پیدا کردن راه حل است. این بدان معنی نیست که آن‌ها نباید در مواقع احتیاج درخواست کمک کنند بلکه بهتر است به جای آن‌که راه‌حل را به طور کامل در اختیارشان بگذارید، به آن‌ها کمک کنید تا خود راه حل را پیدا کنند. آموزش مقابله با ناکامی و شکست‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی برای شادی فرزند شما بسیار مهم است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *