کودک 4 ساله شما: آماده ی خواندن؟

[ad_1]

 

کودکان پیش دبستانی که به طور مستقل قادر به خواندنند، استثنا هستند. این کودکان از تصاویر و سرنخ ها استفاده می­کنند تا حروف را با صداها و کلمات مطابقت دهند.

کودکان پیش دبستانی که به طور مستقل قادر به خواندنند، استثنا هستند. این کودکان از تصاویر و سرنخ ها استفاده می­کنند تا حروف را با صداها و کلمات مطابقت دهند.  آنها ممکن است بازه توجه طولانی تری داشته و چند کلمه دیداری را نیز حفظ کرده باشند.(کلمات دیداری کلمات رایج مانند “و” “آن”، “او” و “آنجا “هستند که نمی­توان از طریق تصویر آن­ها را فرا گرفت.) اگر کودک شما زود شروع به خواندن کرد شما لازم نیست کار خاصی جز تشویق کردن و تامین کتاب­ های زیادی برای خواندن، انجام دهید.

اگر کودک شما قادر به خواندن نیست، نگران نشوید.. در 4 سالگی، بسیاری از کودکان هنوز برای نشستن و تمرکز بر روی یک کتاب به مدت طولانی، آماده نیستند. برخی دیگر از بچه­ ها ممکن است روش خواندن را یاد بگیرند، اما از لحاظ شناختی هنوز آماده درک کلمات نباشند. خواندن واقعا یکی از مهارت­ هایی است که کودکان تنها زمانی آن را به دست می­آورند که به طور کامل آماده باشند فارغ از اینکه والدین یا معلمان آنها چقدر آنها را به این کار تشویق کنند. در واقع، ترغیب و اصرار بیش از حد می تواند فرزند شمارا از علاقه به خواندن دور نماید.

در حال حاضر، مهم­ ترین کار این است که کودک خود را در مورد کتاب به هیجان بیاورید.  اگر او داستان­ ها و زبان را دوست داشته باشد، خودش در زمان مناسب، شروع به قرار دادن عناصر اساسی در کنار هم می­نماید. این برای برخی از بچه ها در 5 سالگی اتفاق می­افتد برای برخی دیگر نیز در 6 یا 7 سالگی روی می­دهد.

زندگی شما

اگر همه­ ی نقاط دیدنی اطراف را گشته اید و دیگر جای جدیدی وجود ندارد زیرا تقریبا به همه­ ی این مکان­­ ها چندین بار سر زده ­اید، چند مورد از ایده­ های جدید در ذیل ارائه شده که کودک چهار ساله شما را مجذوب می­کند:

  • ایستگاه اتش نشانی. حتی اگر نشود در قالب تور از ایستگاه آتش نشانی دیدن کرد، اما فقط توقف در آنجا و دیدن ماشین­ های آتش نشانی نیز به نوبه­ ی خود بسیار عالیست.. فرزند شما ممکن است آماده باشد تا از آتش نشا­ن­ها سوال بپرسد، به خصوص اگر شما از قبل کتابی در مورد کامیون­ های آتش نشانی برای او خوانده باشید.
  • فرودگاه. وسعت لابی و پیاده رو های متحرک می تواند همانقدر سرگرم کننده باشد که بلندشدن هواپیما از زمین و فرودش سرگرم کننده است. فرزند شما ممکن است به این موضوعات علاقمند شود که هواپیماها به کجا می­روند، خلبانان چه کارهایی انجام می­دهند، چمدان­ ها چگونه درون بار قرار می­گیرند، و یا اینکه مواد غذایی چگونه در هواپیما قرار داده می­شود.
  • بازار کشاورزان. طبیعتا بازار کشاورزان با حضور تعداد بیشتری از مردم و وجود موسیقی زنده بسیار سرگرم کننده تر از یک فروشگاه مواد غذایی است. به دنبال شکار میوه یا سبزی خاصی باشید. مهارت­های شمارش را روی گوجه فرنگی­ ها یا پرتقال­ ها تمرین کنید.
  • به مرکز پرورش گل و گیاه بروید. حتی گل­ها و گیاهان موجود در مغازه­های بسیار بزرگ ابزار و یراق فروشی محلی نیز نگاهی جدید به کودک شما در مورد گل و گیاه می­دهد. گیاهی مقاوم که سریع هم رشد می­کند برای کودکتان بخرید تا او خودش از آن مراقبت کند. در بخش گل­ها و گیاهان دارویی به بو کردن عطرهای مختلف گل­ها بپردازید.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *