کودک 4 سال و 3 ماه شما: زن و مرد

[ad_1]

 

اکنون کودک 4 ساله بیشتر به موضوع زن و مرد یودن توجه می کند. به عنوان مثال دخترها اکنون می توانند تشخیص دهند که بابای آنها  پسر و او دختر می باشد.

اکنون کودک 4 ساله بیشتر به موضوع زن و مرد یودن توجه می کند. به عنوان مثال دخترها اکنون می توانند تشخیص دهند که بابای آنها  پسر و او دختر می باشد. او در حال درک تفاوت های رفتاری پدر و مادرش می باشد. این موضوع هنوز برای او کاملا روشن نشده است که همه مادرها زن و همه پدرها مرد می باشند. گرچه او می تواند از طریق لباس و چهره، مرد و زن را از یکدیگر تشخیص دهد اما هنوز نسبت به این موضوع با مشکل مواجه است. اگر یک کودک 4 ساله مردی را ببیند که شلوارک و یا لباس ورزشی پوشیده است، ممکن است که تصور کند او یک زن می باشد.

از آنجایی که کودکان از هم جنس های خود تقلید می کنند، ممکن است یک سری رفتارهای کلیشه ای در جهت نشان دادن جنسیت خود داشته باشند. بچه ها ممکن است پسری که با دخترها بازی می کند و یا دختری که فوتبال بازی می کند را مسخره کنند. حتی در خانواده هایی که مسایل جنسیتی اهمیتی ندارد هم کودکان 4 ساله رفتاری اقرار آمیز و کلیشه ای درباره این موضوع دارند. کودک شما در این سن جملاتی نظیر : ” دختر ها هیچ وقت این کار رو انجام نمی دهند” می گوید.

با پذیرش این رفتارهای کلیشه ای کودک خود می توانید به او کمک کنید تا فراتر از جنسیت فکر کند. هر نوع تفکیک جنسیتی از سمت کودک خود ( چه از سمت خود او و چه از طریق رسانه ها)
را مورد سوال قرار دهید. مثلا اگر پسر شما گفت که خانم ها نمی توانند هاکی بازی کنند، شما تصویر یک تیم هاکی بانوان در المپیک را به او نشان دهید. البته توجه کنید ممکن است گاهی رفتارهای خود والدین ناخواسته باعث حساسیت فرزندان بر روی این موضوع و انجام رفتارهای کلیشه ای شود. آیا شما بیشتر از ظاهر دختر خود تعریف می کنید یا از رفتارهای او؟ آیا  هنگام گریه کردن به پسر خود می گویید قوی باشد؟

خیلی از والدین غافل از پیام های جنسیتی رفتارهای خود می باشند، مثلا دوست دارند که پسر آنها همیشه هنگام بازی برنده شود اما متاسفانه به موضوع جنسیت اصلا توجه نمی کنند. کودکان چهار ساله رفتارها را کپی می کنند و بر اساس آن ها تخلیلات خود را بنا می کنند. جنسیت برای یک کودک 4 ساله بسیار مهم می باشد.

زندگی شما

گاهی کودکان از آمدن پرستار مورد علاقه خود هیجان زده می شوند. او باید سعی کند که برنامه های هیجان انگیزی مثل بازی های متنوع نیز تدارک ببینید. از روشی استفاده کند که هر دوی آنها لذت ببرید. شما نیز هنگام بازگشت به خانه با یک پرستار و کودک شاد مواجه هستید.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *